Syndrom “kancelářského oka”

Nepříjemné pálení v oku, svědění, řezání nebo pocit „něčeho cizího“ v oku, citlivost na světlo, špatná snášenlivost pobytu na větru, únava a zhoršené vidění k večeru.

To jsou hlavní příznaky syndromu suchého oka, kterým trpí až třetina lidí. Pokud není léčen, může v krajním případě vést až k oslepnutí.

Tři milióny lidí v ohrožení

Většina z nás tráví mnoho hodin svého pracovního dne i volného času před obrazovkou počítače. Soustředěným pozorováním obrazovek ovšem nevědomky snižujeme frekvenci mrkání a naše oči nejsou tím pádem dostatečně zvlhčovány. Tomu ještě v mnoha případech napomáhá suchý, klimatizovaný vzduch v místnosti (proto mají potíže s očima i letušky nebo například lidé pracující ve filmových střižnách).

Nedostatečné zvlhčování vede k syndromu suchého oka, pro který se mezi očními lékaři začíná vžívat označení Office Eye Syndrom, tedy syndrom kancelářského oka. Podle různých výzkumů ohrožuje 14 až 33 procent populace, v České republice jím tedy mohou alespoň občas trpět až tři milióny lidí. „Pokud není včas rozpoznán, nebo je nevhodně léčen, může se stát příčinou velmi vážných problémů, například vředů na rohovce, a dokonce i kritického ohrožení zraku,“ varuje MUDr. Pavel Rezek, prezident České kontaktologické společnosti.

Když vysychají slzy

Naše oči potřebují slzy nejen k pláči. „Oční povrch musí být neustále zvlhčován, slzy jsou po něm roztírány pohyby víček a vytvářejí slzný film,“ říká předsedkyně České oftalmologické společnosti MUDr. Šárka Pitrová. Většina případů suchého oka je způsobena narušením jedné z vrstev slzného filmu, která má na starosti udržování slz na povrchu oka. Pokud je narušena, mizí i souvislá vodní vrstva a výsledkem jsou nepříjemné pocity a zdravotní potíže zmíněné v úvodu.

Při léčbě syndromu se lékaři snaží najít a řešit základní příčinu jeho vzniku (je jich velmi mnoho, od některých nemocí až po genetickou výbavu toho kterého pacienta). Důležitá je opakovaná a dlouhodobá aplikace co možná nejkvalitnějších očních roztoků, které funkci slz do určité míry nahrazují a zesilují nebo podporují narušený slzný film.

Riziko u kontaktních čoček

Ohroženi syndromem suchého oka jsou i lidé nosící kontaktní čočky. I v jejich případě může dojít ke změnám na slzném filmu. „Samozřejmě záleží na typu čoček, režimu a délce jejich užívání, a také na tom, jak se o ně jejich uživatelé starají. Syndrom suchého oka se vyskytuje až u poloviny z nich a přibližně ve 30 procentech případů může být důvodem toho, že čočky přestanou nosit,“ říká P. Rezek. Lidem s kontaktními čočkami doporučuje, aby je nekupovali přes internet. Nejprve by je měl vyšetřit oční specialista, který by jim měl říci, zda je mohou nosit, a co mají dělat, aby co nejvíce omezili hrozbu vzniku syndromu suchého oka.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*