A dost! Už žádný prach z uhlí! Život přece není jen úklid

Kdo dnes ještě topí uhlím? Budete překvapeni. Na chalupě uhlím topíme celou zimu. Ale uhlí potřebujeme i v létě, protože vaříme na sporáku, který je jak na dřevo, tak na uhlí. U rodičů, v domě po babičce, se rovněž topí uhlím. A nejsou oni. Uhlím topí většina vesnice.

Nejhorší na topení uhlím je nepořádek. Hlavně na chalupě, kam rozhodně z našeho městského bytu chceme chodit relaxovat a ne uklízet, je uhlí velice nepříjemným topivem. Dřevo je přitom u nás velice drahé, zejména když je naštípané a vysušené. A chystat dřevo dva roky předem svépomoci, aby dobře proschlo, tak na to není čas a ani dostatek vhodných prostor pro skladování.

Navíc i skladovací prostor pro uhlí bychom si na chalupě uměli užít mnohem lépe. Takže je rozhodnuto. Letos to zkusíme čistěji. Bez uhlí to nepůjde, ale řešením je pytlované uhlí.

Balené uhlí umožní topit pohodlněji a čistěji

Díky balenému uhlí se zbavíme konečně zbytečné špíny. Ta se nosí přímo do interiéru a nečistí se zrovna snadno, i když právě díky uhlí musíme uklízet vlastně neustále. Další výhodou je snadnější manipulace s uhlím. S 25 kilogramovým balíkem uhlí si bez problémů poradím i jako ne příliš silná žena, a mohu tak na chalupě zůstat i bez mužské ruky – třeba spolu s dětmi přes zimní či jarní prázdniny, kdy se manželovi nepodaří na celý týden uvolnit z práce.

Snadnější bude i skladování. Ze skladu na uhlí pod chalupou konečně uděláme sklípek s oblíbenými víny. Pytlované uhlí je totiž mnohem méně náročné na skladování.Na jeho uskladnění nám postačí nevyužitý prostor ve stodole, kam nezatéká a jde o místo hned u chalupy.

Pytlované uhlí koupíte v mnoha variantách

Dala jsem se do pátrání, jaké pytlované uhlí lze koupit. Nejspíš vás stejně jako mne překvapí šíře sortimentu. Jste zvyklí na hnědé ledvické? Na bílinské nebo mostecké? Žádný problém. Chcete kvalitnější černé uhlí? Nebo uhlí s nízkým obsahem síry? Výběr je skutečně velký.

Mně osobně o výhodách baleného uhlí řekl náš soused. Domorodec, s chalupou hned vedle nás. Má malou kovářskou dílnu a už do naší chalupy ukoval nejednu maličkost. I on nakupuje pytlované uhlí. Dokonce v té nejvyšší kvalitě, jako pytlované kovářské uhlí nebo antracit. Potřebuje jej pro svoji kovářskou výheň.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*