Vánoce bez koled si už neumíme představit. Kam až sahá jejich historie?

Co by byly Vánoce bez koled, souhlasíte? I když je neumíme zahrát, určitě je umíme zazpívat, protože jejich melodie i slova jsou tak snadno zapamatovatelné, že na ně nelze zapomenout, i když si na ně třeba celý rok nevzpomeneme. Kterou vánoční koledu máte nejraději vy?

První koleda

Legendy hovoří o tom, že s úplně první koledou přišel ve 13. století svatý František z Assisi. Jednalo se o koledu s hlubokým náboženským podtextem a byla zpívaná v chrámech. Později se pak objevily koledy, jak je známe i dnes. I když měly stále kus náboženského poselství v sobě, zpívali je všichni a děti s nimi chodily od domu k domu a jejich zpěvem si koledovaly nějaké dobroty. Tato tradice je do dnešních dob v některých menších vesnicích dodržována. Lidé věří, že koledníci jim do domů přinášejí štěstí a hojnost, stejně tak, jako tomu věřili kdysi. Jde o krásný zvyk a je škoda, že dnes je tak málo rozšířený.

Zazpívejte si koledy alespoň doma

Vánoční koledy na kytaru si dnes můžete zahrát a zazpívat v klasickém, i moderním pojetí. Moderní koledy už obvykle nejsou tolik náboženské, i když jim tyto prvky zůstaly. Stále jsou Vánoce křesťanským svátkem a koledy jako Půjdem spolu do Betléma nebo text Jak jsi krásné, neviňátko si na Vánoce brouká jistě každý z nás. Nejhranější a nejoblíbenější koledou u nás ale i v zahraničí je pak bezpochyby Tichá noc.

Proč koledy vlastně zpíváme

Každá vánoční koleda má v sobě něco zvláštního, chytlavého a dojemného. Některé vánoční písně jsou vyloženě veselé, navozující slavnostní atmosféru, jiné mohou být pochmurné a vyvolávat v nás smutek. To proto, že během Vánoc lidé hodnotí uplynulý rok a zároveň vzpomínají. Melancholická nálada se tak odráží v mnoha písních, které na Vánoce máme tak rádi. Nejraději zpíváme lidové vánoční koledy, text a akordy jsou v jejich případě totiž velmi snadné. Zahrát si je na kytaru pak může i úplný začátečník.

Už se těšíte na letošní Vánoce?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*