Co je zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění bakteriáního původu, které postihuje tvrdé zubní tkáně (sklovina, dentin, zubní cement). Začíná mikroskopickou lézí, pokračuje odvápněním tvrdých zubních tkání a následně vytvořením defektu na zubu, který je vidět prostým okem. Pokud se kaz včas neléčí, dojde k postupnému rozpadu zubních tkání, především zubní korunky. Pokročilý zubní kaz může vést až k odumření zubu a dalším komplikacím, provázeným bolestí, otokem , případně zánětem čelistí.Pro zjednodušení můžeme zubní kaz rozdělit na povrchový, středně hluboký a hluboký.

Povrchový zubní kaz nebolí. Velmi časná stádia zubního kazu jsou vidět pouze na rentgenovém snímku nebo se projevují jako křídově bílá skvrna na povrchu zubní skloviny. Ne vždy je nutné takové kazy ošetřovat výplní. Při správně prováděné hygieně dutiny ústní a používaní zubní pasty s fluoridy se takový kaz může vyhojit.

Středně hluboký zubní kaz zasahuje již do dentinu a projevuje se občasnou bolestí zubu, zejména na studené, teplé, sladké apod. Většinou bolesti začnou při jídle a samy postupně odezní. V mezizubním prostoru může váznou při jídle potrava. Takový kaz se již nevyhojí a je nutné, aby zubní lékař ošetřil zub výplní.

Hluboký zubní kaz doprovází bolest trvalejšího charakteru, na zubu je patrný defekt zubních tkání většího rozsahu, případně se část zubní korunky odlomí. Bolest sice pomalu, ale sama odezní a neobjevují se ještě spontánní noční bolesti, které by pacienta probudily ze spaní. Bolest také ustoupí po léku proti bolesti (analgetiku). V tomto případě je vhodné co nejdříve vyhledat zubního lékaře a nechat si zub ošetřit. Jinak hrozí nebezpečí, že kaz bude postupovat dál, infekce se dostane do dřeňové dutiny a dojde k zánětu zubní dřeně – nervu. To se pak projevuje intenzivní, pulzující bolestí, která se dostaví po ulehnutí a nereaguje na žádné tišící prostředky. Zub je pak nutné umrtvit, to znamená zubní dřeň odstranit. V některých případech se musí odstranit – vytrhnout celý zub.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*