Co nám může pomoci při odvykání kouření?

Kouření se v jednom období stávalo jakýmsi fenoménem moderní společnosti. Postupně se na přelomu 19. a 20. století stalo jakýmsi módním doplňkem jak pro muže, tak i pro ženy. Život bez cigarety si mnozí lidé dodnes nedovedou ani představit. Jde o jakýsi rituál, ale i o závislost na nikotinu, která se u kuřáků a kuřaček velmi rychle vytvoří. Statistika dokonce potvrzuje, že pravidelně kouří dost vysoké procento naší populace. V ČR kouří každodenně téměř čtvrtina lidí ve věku nad 15 let. Elektronické cigarety jsou vhodným prostředkem k odvykání a náplň do elektronických cigaret vás nevyjde ani na takové peníze jako samotné cigarety.

Kouření již není móda, ale závislost a přežitek

V současné době se ale spíše stává moderním nekouřit. Proti kouření je vedená i silná kampaň podpořená protikuřáckým zákonem. Svou roli hraje také zdravý životní styl, který je fenoménem dnešní společnosti. Závislost na cigaretách a tabáku je dnes označována jako nemoc a dokonce má i kódové označení F17. Současný stav po celém světě je považován za epidemii. Mnoho nebezpečných látek v cigaretách způsobuje zdravotní rizika. Každý ale nemá tak silnou vůli na to, aby s kouřením přestal nadobro. Kuřácká závislost je totiž jedním z nejobtížněji přemožitelných zlozvyků. Moderní doba nabízí kuřákům dost možností pro způsoby odvykání kouření. Buďte trpěliví a vydržte ve svém rozhodnutí nekouřit.

e-cigarette

Jak přestat kouřit

Pijte během dne po doušcích vodu a jezte malé porce jídla s nízkým obsahem tuku, ovoce a zeleninu. Malé doušky studené vody uvolňují dopamin podobně jako kouření a navozují v mozku stejné chemické reakce napomáhající zmírňovat negativní nálady. Dopřejte si bezprostřední odměnu místo cigarety. Pravidelně si čistěte zuby po každém jídle. Pomáhá i mátový čaj a žvýkačky. Ty můžete zkusit i nikotinové a k nim i náplast proti kouření. Pomáhají také i elektronické cigarety. Vyhýbejte se pití alkoholu snižujícího zábrany a hledejte nekuřácké zóny. Také dejte pozor na kofein navozující pocit napětí, nervozity, neklidu a stresu. Při chuti na cigaretu se zaměstnejte a odpoutejte pozornost a plánujte si každý den, ať nemáte prostoje. Sepište si všechny pozitiva, která vám přinese zanechání kouření a pravidelně si je čtěte. Buďte fyzicky aktivní zejména v prvních týdnech abstinence.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*