Jak boty ovlivňují vaše zdraví

Je těžké uvěřit, že kdysi lidé chodili zcela bosí bez ohledu na to, kolik bylo stupňů a v jakém terénu se pohybovali. Dnes je něco takového nemyslitelné, proč by to člověk vůbec dělal, když si může vybírat z tisíců párů bot? Kolikrát by ovšem bylo zdravější chodit bez nich. Některé boty totiž negativně ovlivňují vaše zdraví.

Když si pořídíte boty, které vám správně sedí a podporují klenbu, vyhnete se bolestem kloubů, zad i lýtkových svalů. Při výběru obuvi byste tedy měli sledovat především velikost, jestli neklouže, zda není příliš úzká a především jestli se v ní cítíte pohodlně i při dlouhodobém nošení.

Zapomeňte na podpatky i ploché boty

V letním období se bohužel prohřešků dopouští většina žen. Téměř všechny nosí podpatky, přestože ví, že to pro nohu není dobré. Jistě dobře znáte, jak nohy po dni stráveném v botách s podpatky bolí. Noha je v botě položená v nepřirozené poloze, je vyvíjen vysoký tlak na přední část chodidla, dochází i k tomu, že se deformují prsty, případně nehty na nich. Vysoké podpatky jsou sice moc pěkné, ale pro dlouhodobé chození nevhodné. Nechte si je raději na slavnostní příležitosti.

Většina žen také vlastní aspoň jedny boty, které nemají prakticky žádnou podrážku – výborným příkladem jsou tolik oblíbené i zatracované baleríny nebo ploché sandálky. Tato obuv neposkytuje žádnou oporu (obzvlášť když noha u sandálů drží pouze připoutaná několika pásky), navíc vám dá pěkně poznat, po jakém povrchu chodíte. Jakmile v těchto botách budete chodit po betonu, budou se objevovat mozoly a kuří oka, protože noha není stavěná na tak tvrdý povrch.

Nedívejte se jenom na vzhled

Nejlepší, co pro své nohy můžete udělat, je pořídit jim zdravotní obuv. Nenechte se zmást, i mezi zdravotními botami se dají najít pěkné a moderní kousky. Naučte se ale, že není vhodné orientovat se pouze podle vzhledu. Ačkoliv teď žádnou bolest necítíte, vše se časem nastřádá a jednou budete trpět.

Zkuste se podívat na zdravotní obuv Santé, která je na našem trhu už deset let. Nemusíte hned všechny boty vyměnit za zdravotní, investujte aspoň do několika párů, v nichž trávíte hodně času. Pořiďte si třeba zdravotní pantofle, pokud máte ve zvyku se v práci přezouvat.

Kvalitní obuv pořiďte i svým dětem

V dětském věku, kdy se noha vyvíjí, je nošení kvalitní obuvi obzvlášť důležité. Pokud dítěti obujete levné boty, mohou vznikat různá poškození, která si dítě ponese celý život. Dbejte na správnou velikost, tvar, tlumící vlastnosti i nízkou hmotnost. Santé zdravotní obuv je k dispozici i v dětských velikostech.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*