Jak na kompost?

Kompostování není žádná věda. Máte rodinný dům se zahradou? Tak to zajisté máte již kompost, a pokud ne – neváhejte s jeho založením. Není vůbec důležité, zda si pořídíte plastový prefabrikát, nebo si ho vyrobíte svépomocí. V tomto článku se dovíte, jak a čím naplňovat kompost a komu kompost prospěje. Začneme tím, že kompostoviště uložíme do stinného kouta zahrady.

Pokosená tráva

Trávník se často seká, čímž vzniká objemný odpad. Opravdu je velmi škoda, když lidé spalují nebo vyhazují tento poklad do popelnice. Takovou obrovskou vzácnost odvážet z vlastního pozemku je velká chyba! Přitom by vám stačilo v stinném koutě zahrady postavit plastovou nádobu s větracími otvory, a posečenou trávu házet tam. No a za půl roku máte báječnou výživu pro rostlinky.

I kompostoviště potřebuje “vyváženou stravu”

Aby byl kompost zdravý, je nutné kromě trávy přidat i něco další, například odpad z kuchyně. Určitě kompostujte všechny syrové odřezky a slupky ovoce (nedoporučujeme chemicky ošetřované citrusy ani banánové slupky) a zeleniny. U jídla je nutná opatrnost: určitě lze kompostovat maso, kosti a mléčné výrobky. Pozor na vařenou stravou, méně znamená více, vždy dávejte jen po troškách. Kromě toho, že tyto potraviny hnijí, mohou vám na pozemek přitáhnout hlodavce.

Kompostování není těžké

Nemáte na kompost čas? Nevadí, o vše se postarají žížaly a jiní živočichové. Vaším úkolem je kompost založit v stinném koutě zahrady, a pak občas zajít z kuchyně a hodit do něj veškerý biologický odpad z domu, aby se jednotlivé vrstvy různorodě střídaly. Poznámka – tlení dřevu trvá výrazně déle než měkkému odpadu. To znamená, že ostříhané dřevnaté části rostlin nejsou pro kompostování moc vhodné. Anebo si postavte dvě kompostoviště, kde v jednom bude měkký odpad, zatímco v druhém bude rostlinný odpad postupně dozrávat. Za rok máte bezvadný kompost, aniž byste ho museli pravidelně převracet, nebo jej vyhrabávat zpod nedozrálých vrstev.

Co, s padaným listím?

Listy do kompostu raději nedávejte, procházejí totiž jiným procesem tlení jako běžný kompost. Je tady ovšem řešení, listy natlačte do igelitových pytlů a nechte uzavřené až do jara. Na jaře máte skvělý mulč, kterým obložíte keře nebo stromy. Získají tak výživu z vlastní zahrady a zároveň je ochráníte před plevelem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*