Jak usnadnit mladým lidem start do samostatného života

Vztah rodičů a dětí je věčné téma. Rodiče jsou na jedné straně často výchovným procesem utrápeni a na druhé straně si nade vše přejí prakticky vybavit své potomky co nejvíce do samostatného života. Podívejte se, jaké rady se vám v této oblasti mohou hodit a zároveň jaké finanční produkty, kde lze spořit prostředky, stojí za zvážení. Uvidíte, že i z teenagera se může stát beránek, víte-li, jak na něj.

Každý rodič myslí na nejvyšší dobro svých dětí a to především i v době jejich samostatného vlastního života, do něhož by jim rád přilepšil. Je samozřejmé, že se člověk strachuje o úspěšnou budoucnost svých dětí. Avšak nesmí se z toho stávat nadbytečný stresový faktor, který nic nepřináší a pouze ubírá energii a ochromuje rozhodovací schopnosti.

Zabezpečit rodinu však v dnešní době není neoddiskutovatelně nikterak jednoduchý úkol. Nicméně každá doba má svá negativní specifika a takzvané zlaté časy se ve skutečnosti nikdy neodehrály. Je to pouze nostalgická podoba vzpomínek pamětníků, problémy s nedostatkem peněz měli lidé již od samé doby zrušení barterové ekonomiky a vynalezení peněžní měny.

Rodiče mohou prakticky pomoci svým dětem do úspěšného samostatného života dvěma obvyklými způsoby. Jedním je tradiční spoření a druhým naučení vlastním základům praktického života, především pak finanční gramotnosti a hospodaření s penězi. V druhé zmíněné oblasti se nevyplatí dělat si přílišné iluze.

Mnoho lidí se sice domnívá, že jsou jejich děti dostatečně obeznámeny s realitou, ale často tomu v praxi tak není. Chyby pak lze spatřovat zejména na straně rodičovské nedůslednosti, kdy příliš brzy utracené kapesné ochotně kompenzují nově přidělenou částkou a nenechají tak dětem pocítit důsledky jejich ukvapenosti a nerozvážnosti. Nikdy však není pozdě na těchto věcech začít pracovat.

Slůvko ne a výchovná moc brigády

Dětem je zapotřebí odpovídat občas důrazným slovem „ne“, je však také vhodné seznámit je s cenou peněz. A to tak, že se přihlásí na brigádu. Ostatně i potomci milionářů a miliardářů a také oni sami si museli často na sebe vydělávat. Navíc brigáda dokáže kromě finanční výpomoci pozvednout i sebevědomí, setká-li se pracovní výkon s adekvátním oceněním.

Nemluvíme zde samozřejmě o tom, že by člověk neměl vydělané peníze investovat do rodiny, ale do svých ryze soukromých zájmů a posílat potomky na brigádu, aby zde získali prostředky na zcela základní vybavení. Smyslem není pochopitelně zneužívat děti pro svou vlastní pohodlnost, ale seznamovat je s tím, že peníze tzv. nerostou na stromě a ani se nedají pod ním snadno sesbírat. Poznají-li děti cenu peněz, začnou si jich více vážit a o to jde především!

Navíc získají i sociální zkušenosti a poznají, že práce v kolektivu někdy není úplně ideální a vyžaduje schopnost přizpůsobit se, stejně tak napomůže diktát časové disciplíny a potřeba si svěřené úkoly dobře rozvrhnout, tak aby se daly stihnout v rozumném čase a nevyžadovaly v práci zůstat přesčas.

Kde pro děti a mladé spořit?

Střádáte-li se značným odepíráním peníze pro vaše děti, pak vám nebude jistě lhostejné, za jak výhodných podmínek to bude. Z tohoto důvodu je více než důležité zvolit si osobní účet pro mladé, který vám peníze skutečně napomůže zúročit.

K účtu se často váže i internetové bankovnictví, k němuž má dítě zřízen pasivní přístup, tedy může pohyby na účtu pouze sledovat, nicméně i to je důležité, aby získalo návyk hospodaření s penězi. Ke zřízení účtu je pak nutné doložit rodný list dítěte. K některým účtům je rovněž bezplatně nabízena i bezkontaktní platební karta. K založení konta je pak nutné doložit občanský průkaz dítěte.

Výhodou je fakt, že účet lze spravovat nejen prostřednictvím internetového bankovnictví, ale i prostřednictvím mobilní aplikace. Mladí lidé pak mají k novým technologiím více než kladný vztah, takže to pro ně nepředstavuje žádný velký nárok. Navíc mobilní aplikace nabízí velmi intuitivní ovládání a obsahuje i čtečku QR kódů, takže jsou platební příkazy maximálně zjednodušeny. Navíc tak kdykoliv lze zjistit stav zůstatku na účtu a podle toho přehodnotit své momentální nákupní nadšení.

Uvidíte, že vám děti později v dospělosti poděkují za vaši výchovu, i když ji teď mohou považovat za přísnou. Budoucnost vám však dá jednoznačně za pravdu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*