Až u 15 % žen se objeví syndrom PCOS či jiný problém, kterým jim znemožní přirozeně otěhotnět. Zhruba 20 % mužů zase má nekvalitní spermie, čímž se šance na početí také významně snižuje. Máte problémy? Lékař vás poslal do centra asistované reprodukce a vy nevíte, co bude dál?
Úspěšnost je vysoká!
Lékařská věda hodně pokročila, v současné době se úspěšnost při umělém oplodnění dostala nad 70 %! Šance je tedy vysoká i pro vás. Hodně záleží na tom, jakou metodu pro umělé oplodnění lékaři doporučí. To se děje na základě posouzení zdravotního stavu obou partnerů. Pokud má partner spermiogram v pořádku, jen má například spermie trochu línější a vy máte problémy s dozráváním vajíček, budete s největší pravděpodobností stimulována pomocí hormonů a poté bude provedena metoda IVF. Existuje také metoda ICSI. Ta má ze všech procentuelně největší úspěšnost (až 90 %). Přímo do vajíčka se totiž zavádí spermie.
Co můžete udělat vy?
Velikou roli kromě zdravotního stavu hraje psychika. I když je to náročné, snažte se udržet v dobré náladě. Najděte si nějakou aktivitu, ať stále nepřemýšlíte nad tím, jestli se vám „to“ konečně podaří. Začněte například cvičit jógu. Existuje i soustava cviků (tzv. hormonální jóga), jejíž jednotlivé cviky posilují činnost ženských orgánů. Velice důležitá je také strava. Několik tipů na správné stravování najdete v tomto článku. Lékař či lékárník vám možná doporučí „zobat“ doplňky stravy. Nepodceňujte to, většinou obsahují vyváženou kombinaci všech důležitých vitamínů a minerálních látek.
Když se stále nedaří….
Možná lékař vyřkne krutou diagnózu, že nemůžete otěhotnět, protože vaše tělo není schopno vytvořit zralé vajíčko. V takovém případě existuje jediná pomoc, je to dárcovství vajíček.
Pokud máte dotazy ohledně umělého oplodnění, podívejte se na stránky centra asistované reprodukce fertility-ivf.eu. Najdete zde podrobné informace o metodách i dárcovství vajíček.
Napište komentář