Kolikrát koplo

Většina nastávajících maminek dychtivě očekává ono první ujišťující chvění, jen aby věděly, že dítě roste a vyvíjí se. Někdy během 18. – 25. týdne těhotenství začnou maminky cítit pohyby. U prvorodiček k tomu dochází spíše okolo 25. týdne, a u maminek, které jsou těhotné podruhé nebo potřetí, je to spíše okolo 18. týdne.
Pokud si nejste jistá, co cítíte, nepodléhejte panice. Po dobu několika týdnů může být těžké rozeznat nadýmání od skutečných pohybů, ale brzy zaznamenáte určitou pravidelnost. Postupně se naučíte poznávat cykly, kdy vaše dítě spí a kdy je vzhůru, kdy je nejvíce čilé a co je asi podnětem jeho aktivity.
Když se zaměříte na pohyby svého dítěte, pomůže vám to všímat si jakýchkoliv významných změn. Vyčleňte si každý den čas, kdy víte, že je vaše dítě aktivní, a počítejte, kolikrát kopne, mrskne sebou, otočí se a dloubne do vás; může vám to pomoci zjistit případné problémy a zabránit narození mrtvého dítěte. Počítání pohybů plodu se důrazně doporučuje u vysoce rizikových těhotenství, ale je užitečné pro všechny těhotné.

Užít si vzácné okamžiky na maximum

Maminky obvykle zjišťují, že jejich děti jsou nejvíce aktivní po jídle, po sladkém, po velmi studeném pití nebo po fyzické činnosti. Můžete také přijít na to, že vaše dítě je více čilé mezi 21:00 a 1:00 hod., protože vám klesá hladina cukru v krvi.
Když si dopřejete čas a budete počítat pohyby dítěte, povzbudí vás to, abyste odpočívala společně s ním a vytvářela si k němu vazbu. Začněte tak, že si najdete pohodlnou pozici v době, kdy je dítě obvykle nejvíce aktivní. Některé maminky nejraději sedí s dobře opřenými zády a rukama si podpírají bříško. Jiné raději leží v pozici na levém boku, která je pro ně při pozorování pohybů dítěte nejpohodlnější a nejvíce účinná. Poloha na levém boku také umožňuje nejlepší oběh krve, který by také mohl podpořit větší aktivitu dítěte.

Počítání pohybů dítěte

Je mnoho způsobů, jak pohyby dítěte počítat, a mnoho názorů na to, kolik pohybů máte zaznamenat za určitou dobu. Americká společnost porodnictví a gynekologie (American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG) doporučuje, abyste měřila čas, jak dlouho trvá, než ucítíte 10 kopnutí, zachvění, mrsknutí nebo převalení. V ideálním případě byste měla pocítit nejméně 10 pohybů za 2 hodiny. Pravděpodobně ucítíte těch 10 pohybů za mnohem kratší dobu.
Možná si začnete vést svůj vlastní deník nebo využijete jednu z mnoha níže uvedených tabulek. Do deníku si zaznamenejte čas, kdy ucítíte první pohyb, za každý pohyb, který pak ucítíte, si udělejte značku, dokud jich nebudete mít 10, a pak zaznamenejte čas desátého pohybu. To vám pomůže pozorovat vzorce pohybů a zjistit, jak dlouho vašemu dítěti obvykle trvá, než se desetkrát pohne. Pamatujte si, že zjišťujete významné odchylky od pravidelného vzorce. Může se snadno stát, že budete při každém počítání pohybů očekávat přesný čas; časové periody se ale mohou významně lišit. Takže se zaměřte na hledání významných odchylek od daného vzorce v průběhu několika dnů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*