Kyseliny a zásady ve výživě

Známé tabulky jsou založené na výpočtech, které byly prováděny v laboratoři na základě analýz obsažených látek.

Základní předpoklad z kterého můžeme vycházet je, že potřebujeme jíst stravu, která obsahuje jak složky kyselinotvorné tak zásadotvorné. Kromě poměrového složení kyselinotvorných a zásadotvorných potravin na našem talíři, hraje taky roli schopnost některých potravin posunout pH celého organismu směrem nahoru nebo dolů.

Tabulka pH:

 

0

1

2

3

4

5

6

7

8 9 10 11

12

13

 kyselá

neutrální     zásaditá – alkalická

Vznik nerovnováhy pH vnitřního prostředí

1/ nevhodná strava (příliš kyselinotvorná).

2/ negativní vliv prostředí – toxické vlivy, elektrosmog, chemie, těžké kovy (blokují detoxikační enzymy), špatný vzduch
3/ mělký povrchní dech (nedostatečné dýchání odvádí málo CO2 a potom je krev překyselená), nedostatek pohybu (špatné prokrvení), nedostatek spánku, stres, chronické kvašení ve střevech…

Faktorů které ovlivňují naše zdraví je mnoho. Životní prostředí, stres, strava, způsob života… ( málo pohybu atd.)

Kyselinotvorná a zásadotvorná strava

Hned na začátek si musíme ujasnit, že je rozdíl mezi tzv. kyselou či alkalickou stravou akyselinotvornou nebo zásadotvornou stravou.

Pokud hovoříme o kyselé stravě,  jedná se o naměřenou hodnotu přímo v potravině např. citrony jsou velmi kyselé jejich pH=2,3 (jablka pH=3,5, pomeranč pH=3,5, rajčata pH=4,5, atd…)

Naproti tomu pokud hovoříme o kyselinotvorné nebo zásadotvorné stravětak je popisován stav, který výživa v těle po strávení vyvolá. Tedy jak daná potravina v těle reaguje. Např. kyselý citron (pokud byl sklizený zralý) v těle reaguje zásaditě (je zásadotvorný). Při trávení mléka, které je alkalické, se jeho bílkovina a tuk v těle stanou silnými oxidanty, mléko je tedy kyselinotvorné.

 • Obecně lze říci, že obiloviny – jsou kyselinotvorné – jinak by se těžko trávily a zelenina je zásadotvorná
 • Ovoce je v malé míře v žaludku lehce zásadotvorné, nicméně dál trávením se stává okyselující:  jde rychle do krve, vyplaví inzulín, což je okyselující –  oxidační proces je velmi rychlý, vrhnou se na to kvasinky a to je opět okyselující. Ovoce je tedy ve větším množství okyselující
 • Jsou-li v těle plísně nebo je-li slabá slinivka, téměř vše se v těle stane kyselinotvorným!
 • Sebelepší jídlo snědené večer – okamžitě okyseluje, protože se nestráví!
 • Tepelně upravená zelenina, když vychladne – je okyselující.
 • Kombinace obilovina a ovoce – jednoduchý cukr z ovoce zablokuje trávení složitého cukru z obilí, to začne kvasit a překyselí organismu

 Jak poznáte, jestli u vás došlo k překyselení?

 • bolesti hlavy
 • únava a častá podrážděnost
 • pálení žáhy
 • stav pleti – celulitida, zpravidla velké póry (v obličeji), zvýšené vylučování kůží, barva kůže jiná než lehce růžová (tzn. bledá, červená, modročervená, šedá, žlutavá, zelenavá, hnědavá)
 • poškození vlasů a pokožky hlavy – suché, křehké, matné vlasy s tvorbou lupů
 • nehty – boule, ztloustnutí, velmi tenké nehty, praskliny
 • případně potah na jazyku a zápach z úst

Tělo má k dispozici kompenzační mechanismy k udržení acido-bazické rovnováhy ale potřebuje naši pomoc!

To co jíte vám může přinést bolesti hlavy, podrážděnost a další nevýhody. A naopak, že dostatkem zeleniny ve stravě a dalšími produkty můžete zvrátit své překyselení. Pomoc si můžete úpravou jídelníčku, ale třeba i doplňky stravy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*