Konečně jste si s partnerem řekli, že je ten správný čas mít miminko, ale ono ne a ne přijít na svět? Nezoufejte. Pokud jste oba zdraví a v pořádku, není důvod, proč by se otěhotnění nemělo zdařit. Někdy je jen potřeba přírodě trochu pomoct, popostrčit ji. Přinášíme vám rady, jak na to.
Očistěte se
Naše tělo se během života zanáší toxickými látkami, které ho zatěžují a na zdraví rozhodně nikomu nepřidají. Jestli jste tedy až do teď holdovala alkoholu, nikotinu a hamburgerům s hranolky, je nejvyšší čas s tím přestat! Zdravé tělo bude na těhotenství mnohem lépe připraveno. Přestaňte ho tedy zanášet chemikáliemi obsaženými v některých potravinách a raději do svého jídelníčku zařaďte čerstvou zeleninu, kvalitní bílé a červené maso a mléčné výrobky. Gynekologové doporučují ženám toužícím po miminku užívat kyselinu listovou (koupíte v lékárně) a také vitamíny na podproru plodnosti, pokud trpíte chudokrevností, potřebujete doplnit železo (v červeném mase, vnitřnostech, listové zelenině či ve formě potravinových doplňků).
Vyvarujte se stresu
Pracujete dlouho do večera, někdy i o víkendech, šéf po vás neustále něco vyžaduje a věčně máte pocit, že nestíháte? Pak zbrzděte! Není divu, že v takovém tempu nemá vaše tělo na otěhotnění ani pomyšlení, nehledě na to, že na sex vám už nejspíš moc času ve vašem nabitém programu nezbývá. Jestli opravdu toužíte po dítěti, musíte zvolnit. Udělejte si několikrát do týdne čas jen na sebe, odpočívejte, relaxujte a milujte se déle než jen deset minut před spaním. Ideální je vzít si dovolenou a odjet s partnerem alespoň na týden k moři, do přírody, nebo na návštěvu romantického města, jako je Paříž nebo Benátky. Uvidíte, že klid, slunce, dostatek spánku a milování v kombinaci se změnou prostředí dělá divy!
Spočítejte si dny
Souložte během takzvaných plodných dnů. K jejich výpočtu vám poslouží ovulační kalendář (dostanete u gynekologa), kam si zaznamenáváte menstruaci i teplotu uvnitř pochvy. Ovulace je doba, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka, které putuje do dělohy, a během tohoto procesu může být oplodněno. Plodné dny nastávají v období zhruba tří dnů před a tří dnů po ovulaci.
Cvičte podle Ludmily Mojžíšové
Ludmila Mojžíšová byla rehabilitační sestra, která sestavila speciální cvičební program zaměřený na ženy, které mají problémy s otěhotněním. V roce 1991 byla její metoda uznána Ministerstvem zdravotnictví jako metoda první volby k léčbě funkční ženské sterility. Jestli se vám nedaří otěhotnět, požádejte gynekologa, aby vám napsal doporučení ke cvičení. Toto cvičení, které probíhá obvykle v nemocnicích, vám hradí zdravotní pojišťovna. Ze začátku je důležité cvičit pod dohledem odborníka, který dohlíží na správnou techniku. Podmínkou pro absolvování tohoto kurzu je osobní pohovor a vstupní prohlídka, při níž se prokážou případné blokády v těle (ty vám terapeut narovná přes konečník – nejde ale o bolestivou metodu). Kurz trvá půl roku. Samotné cvičení žena provádí každý den ráno a večer. Jde o velmi pomalé cviky, při kterých se klade důraz na správné zapojení svalů. Díky této metodě otěhotnělo mnoho žen, které dříve nemohly počít.
Uvolněte kostrč
Příčinou toho, že stále nejste těhotná, může být kostrčový syndrom. Že jste o něm ještě neslyšela? Jedná se o napětí svalů pánevního dna, které se upínají ke kostrči. Toto napětí v podstatě stáhne kostrč dolů a způsobí tak změnu polohy celé pánve, což zablokuje kyčelní klouby. Tento problém lze jednoduše vyřešit uvolněním svalů pánevního dna, což provádí fyzioterapeut. Nebude tedy na škodu nechat si zkontrolovat stav vaší kostrče a případně si ji nechat srovnat.
Dejte tělu čas
Jestli jste užívala několik let hormonální antikoncepci, nečekejte, že otěhotníte hned po jejím vysazení. Tělo se musí z této změny „vzpamatovat“, což může trvat i několik měsíců. Nějakou dobu také potrvá, než se vám upraví menstruační cyklus. Důležité je být v psychické pohodě, nemyslet stále na otěhotnění (nekupujte si zásoby těhotenských testů), ale spíše se soustředit na sebe a partnera a dělat nadále věci, které vás baví. Nepřipusťte, abyste na sex pohlíželi jen jako na proceduru vedoucí k otěhotnění, to zrovna není moc sexy. Stejně tak partnera vnímejte stále jako partnera, ne jako dárce spermatu. Těhotenství by se za čas mělo dostavit samo, a možná zrovna ve chvíli, kdy to budete nejméně čekat. Pokud byste však do roka stále nebyla těhotná, navštivte svého gynekologa, který provede vyšetření. Tomu by se měl podrobit i váš partner. Až na základě výsledků vám lékař případně doporučí umělé oplodnění.
Napište komentář