Nehledejte zdraví u lékaře, ale u sebe

Každý den řešíme nejrůznější situace: Kde bydlet, kam jet na dovolenou, co si obléci či kam vyrazit na večeři. Je příjemné o nich přemýšlet a plánovat je. K tomu je však v prvé řadě potřeba být zdravý – což v mnoha lidech vyvolává pocit klišé. Zapomínáme přitom, že svoje tělo přelstít nedokážeme a že pokud nebudeme žít zdravě, dřív nebo později selže.

O zdraví, zdravé stravě a zdravém životním stylu se toho píše tolik, že z mnoha stran slyším: „Jé, zase zdravý životní styl, to známe.“ I přesto si myslím, že stále upozorňovat na zdraví je v dnešní době potřebné. Podívejte se okolo sebe, kolik lidí trpí problémy se zády, v jaké míře se vyskytuje obezita, metabolické poruchy, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu… Přijde-li nějaký zdravotní problém, většinou všichni hledáme pomoc v okolí (u lékaře) než sami u sebe. Přitom stačí tak málo, abychom i my zvolili cestu zdraví a prevence a uchopili svůj život do vlastních rukou, bez spoléhání se na cizí pomoc. Myslíte si, že je to nereálné? Je to náročná cesta, má mnoho nástrah, které přicházejí ze všech stran, ale není proč se bát. Naopak. Začněte právě teď.

Pozitivní program pro každý den

Základní způsob očisty spočívá překvapivě v očistě mysli. Zvykli jsme si dívat se na zevnějšek, a podle něj hodnotit a usuzovat. Co je ale v nás? V naší mysli? Není tam zmatek, chaos a nepořádek? Nemáme hlavu plnou vzpomínek, nebo naopak přání? Žijeme tady a teď, nebo jen vzpomínáme a sníme? Jak jste na tom vy? Zkuste se každý den na chvilku zastavit. Najděte si čas sami na sebe a naučte se být se sebou rádi. Nebojte se poslouchat, co vám tělo a mysl říkají. Přemýšlejte o těchto hlasech a zkuste je vyhodnocovat. Možná časem zjistíte, že vaše mysl je plná negativity a zlosti, nebo jen smutku a staré „myšlenkové
veteše“. To je třeba změnit.
Připravte si pozitivní program pro každý den. Když ráno vstanete, uvědomte si, co vás čeká, smiřte se s tím a nastiňte si postupy, jak vše k vlastnímu prospěchu zvládnete. Zaměřte mysl na pozitivní myšlenky, a tím ji vyčistěte. Každý z nás potřebuje být chvíli sám se sebou. Večer, když máte čas, zrekapitulujte si den krok po kroku a s odstupem zhodnoťte, jak se vám vše dařilo zvládat. Jak myšlenky, tak činy. Víte, jaké jste měli pocity? Jak vám bylo? Jak jste přemýšleli? Jak jste jedli a chovali se? Nad tím vším je třeba získat kontrolu, nikoli se situacemi nechat vláčet a jen si stěžovat nebo se vymlouvat. Mějte čas pro sebe – jen tak dokážete naslouchat tělu i mysli. Naučíte se pracovat s intuicí a váš život dostane řád.

Jóga působí jako čisticí prostředek

Pracujete-li na očistě mysli, je už jen malý krůček k očistě těla. Když je vaše psychika v klidu, netěká a není zatěžována zbytečnostmi, cítí se i vaše tělo dobře. Energie není blokována, proudí a pohyb (například jóga) tomu pomáhá. Navíc pozice jakéhokoliv druhu jógy jsou primárně určeny pro očistu. Působí na tělo jako čisticí prostředek, vyhánějí z něj lenost, brání stagnaci a letargii. Ždímají, mačkají a hnětou tělo i orgány, čímž z nich uvolňují toxiny a zbytečně usazené látky. Vyvolávají v těle biochemické procesy, které nám pak umožňují být v pohodě a „cítit“ zdraví, lehkost a energii.
Jógové pozice jsou podle indické mytologie darem bohů nám lidem a umožňují nám starat se o sebe. Mnohá moudra praví, že co se nehýbe, z čeho se pohyb vytratil, časem uvadá, usíná nebo umírá. Zamyslete se nad tím, až si příště zvolíte pohodlí před aktivitou. Pohyb je navíc zdrojem hormonu štěstí – endorfinu, právě on vyvolává ten úžasný pocit, který i po krátkém pohybu zažíváte. Tohle však nikdy nepoznají ti, kteří jen sedí a jedí u televize, čímž mimo jiné zahánějí setkání se sebou samými. Není to škoda?

Dost bylo výmluv

V souvislosti s očistou (detoxikací) jsem narazil na mysl a tělo. Mysli jsem doporučil pobyt na čerstvém vzduchu, relaxační a meditační techniky jógy, zastavení se. Pro tělo i mysl doporučuji i stravu jako čisticí prostředek. Vím, že mnoho lidí nechce o „zdravé výživě“ ani slyšet. I ta je však podstatným způsobem očistou celého organismu. Vezměte si, že auto na benzin nepojede na naftu. Stejně tak i vaše tělo. Když je mladší, pojede na cokoliv. Postupem času budete zjišťovat, že jízda už není tak plynulá a rychlá, jako když vám bylo 25. Budete si to obhajovat, vymlouvat se, že nemáte čas na jídlo, protože musíte hodně pracovat atd. Takových výmluv a omluv jsem už slyšel…
Člověk má výhodu (nevýhodu) v tom, že moc přemýšlí a je vychováván. Oproti zvěři a přírodě máme rozumovou složku, která nás vede často k nesmyslným závěrům vůči sobě samým. Jako bychom chtěli popřít zákonitosti přírody a nějak ji přelstít. Ale ona se nedá. Když máme kvalitní stravu, máme i energii pro cestu jít dál a dopředu. Když pohon chybí, ubývá či je nesmyslně nahrazován, příroda (tělo) se začíná bránit. Přibírá, otéká, nafukuje se, „pučí vyrážkou“ nebo bolí. Většinou to nevidíme a nechceme vidět! Dost bylo výmluv a slabosti. Začněte cítit odpovědnost za to, kdo jste a kam chcete dojít. Pro tyto plány musíte být zdraví a ne zdraví hledat u lékařů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*