Podle čeho poznáte alergii?

Každý doufá, že se ho alergie na cokoliv netýká. Je nepříjemné se poté muset vyhýbat rozkvetlým loukám či domácím mazlíčkům. Člověk může trpět alergií téměř na cokoliv – na pyl, srst, prach, léky, hmyz. Jak poznáme alergickou reakci od běžné nemoci?

Nejčastější příznaky

Příznaků alergie se najde celá řada. Liší se samozřejmě podle typu, je však několik základních, jež se projeví téměř vždy. První z nich je kýchání, svědění a nutnost smrkat. Jasně, to vypadá jako normální rýma, pokud ji však máte na jaře neustále, může jít o reakci na všudypřítomný pyl. Stejně tak ovšem i na prach nebo srst zvířat. Dalším nepříjemným symptomem je vyrážka. Více citlivějším lidem mohou zčervenat ruce a vyrazit pupínky. Objevuje se i bolest hlavy, způsobená ucpáním sliznic. Tyto všechny příznaky samy o sobě nic neznamenají, je jim ovšem třeba věnovat zvýšenou pozornost, pokud se opakují častěji. Stejně tak i obyčejné slzení z očí nebo nespavost mohou být způsobeny alergií.

Problémy je třeba řešit včas. Našeho zdraví se to týká dvojnásob. Proto si po řádném vyšetření nezapomeňte sehnat léky na alergii.

Testy alergie

Jak probíhá vyšetření u lékaře v případě, že přijdete s podezřením na alergii? Většinou se začíná anamnézou, tedy vyzpovídáním od doktora ohledně vašich problémů. Zároveň se ptá na prostředí, v němž žijete, či jestli jste už někdy obdobné potíže měli. Následuje zkouška dýchání. Následně se testy již liší, my se pro zajímavost podívejme aspoň na prick test. Ten se používá při zjišťování reakcí na pyl. Na kůži jsou aplikovány kapky podezřelých alergenů. Reakce pokožky napoví, na jaký typ je přesně daný člověk alergický.

Není dobré se spoléhat na to, že se problém vyřeší sám. Vždyť neustále se potýkat se zdravotními problémy není příjemné. Raději si pořiďte prášky na alergii.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*