Předčasný porod – proč k němu dochází, jak probíhá?

Každá budoucí maminka si přeje, aby její porod proběhl bez komplikací a přirozeně. Někdy se ale může stát i zcela zdravé ženě, že porodí před stanoveným termínem porodu. Dnešní moderní medicína a technika naštěstí umí s předčasně narozenými dětmi pracovat a ve většině případů jim zachránit život.
Jako předčasný se označuje porod, který proběhl před dokončeným 37. či 38. týdnem těhotenství, nebo porod, při němž novorozeně váží méně než 2,5 kilogramu. Podle statistik se u nás ročně rodí zhruba 1 200 miminek s porodní hmotností nižší 1 500 gramů. Hranice pro záchranu dětí je pak kolem 24. týdne těhotenství.

Proč k němu dochází?

Důvodů může být několik. Mezi nejčastější příčiny patří infekce, která postihne matku, dále nadměrné množství plodové vody, vývojové vady dělohy jako zkrácený děložní čípek, nedostatečná funkce děložního hrdla či nadměrné rozepnutí dělohy při mnohačetných těhotenstvích. K předčasnému porodu může vést i nadměrná psychická zátěž matky, nezdravý životní styl (kouření, užívání alkoholu a drog), onemocnění cukrovkou nebo poševní zánět, který se přenese na dělohu. Mezi první příznaky předčasného porodu patří trvalý tlak v podbřišku, bolesti zad a výtok z pochvy.

Jak probíhá?

Žena absolvuje odborné lékařské vyšetření. Pokud lékař stanoví, že může hrozit předčasný porod, je žena ihned převezena do perintologického centra, kde je hospitalizována až do doby porodu. V Praze se na předčasné porody specializují v Ústavu pro matku a dítě v Podolí. Pokud má žena zánět, jsou jí podávána antibiotika, dále dostává léky na tlumení děložních kontrakcí a kůru nadledvin, což jsou hormony, které pomáhají při vývoji dýchacího systému plodu. Porod probíhá buď přirozenou cestou, nebo v případě komplikací císařským řezem.
V perinatologickém centru je po narození o dítě postaráno-sestřičky mu zavedou přístroje na dýchání, protože nedonošené děti nemají dostatečně vyvinuté plíce a trpí problémy s dýcháním, dále nemají vyvinutý polykací reflex, v tom případě se jim strava zavádí do žaludku trubičkou. Miminka jsou uložena do inkubátorů, což jsou plastové kukaně, v nichž je udržovaná teplota jako v děloze a také vysoká vlhkost kvůli slabé kůži miminek. Inkubátory jsou napojeny na monitorovací systémy, které nepřetržitě snímají životní funkce děťátka. V případě, že by něco nebylo v pořádku, spustí se alarm, který upozorní zdravotní sestry.

Můžou miminko v inkubátoru navštěvovat rodiče?

Samozřejmě. Přímý kontakt zejména mezi matkou a miminkem je dokonce velmi důležitý a odborníci doporučují, aby maminka za dítětem pravidelně docházela, dotýkala se ho, hladila ho a chovala, tedy pokud to zdravotní stav novorozence dovolí. Asi nenáročnější pro maminky těchto dětí je časté odsávání nebo odstřikování mateřského mléka, čímž se nahrazuje přirozené sání dítěte a maminka je díky tomu schopná udržet si laktaci až do doby, kdy si bude moci dítě přiložit k prsu.

Kdy miminko pustí domů?

To je velmi individuální záležitost a liší se případ od případu. Obecně ale platí, že je to doba zhruba kolem stanoveného termínu porodu. Miminka si postupně odvykají od dýchacích přístrojů a jejich zažívací trakt si zvyká na mléčnou stravu-to však může trvat i několik měsíců. Miminko je připraveno na odchod z porodnice ve chvíli, kdy umí samo sát, polykat, má stabilizované oční pozadí a správně dýchá. Před propuštěním mu ale lékaři udělají ještě mnoho vyšetření.
I po propuštění musí maminka docházet s dítětem na pravidelné kontroly, při nichž se sleduje především vývoj dýchacích cest, psychomotorický vývoj a také se soustředí na správný růst a výživu dětí. V předškolním věku by se funkce těchto dětí měly srovnat natolik, že dítě je na stejné úrovni jako jeho vrstevníci, kteří se narodili v termínu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*