Ač se to nezdá, těhotenství je jedním z nejdůležitějších období pro vašeho budoucího potomka. Právě to, jak se chováte a co jíte během oněch devíti měsíců, kdy vám leží v bříšku, ovlivní celý jeho život. Důležité je myslet na to, že musíte jíst a přijímat vitamíny za dva. Proto je vhodné se poohlédnout i po některých doplňcích stravy.
Odborníci doporučují během těhotenství zvýšit příjem kyseliny listové, a jelikož v běžné potravě se jí moc nenachází, vhodné je pořídit si nějaký doplněk stravy, jako je třeba přípravek kyselina listová Forte.
Proč užívat kyselinu listovou?
Snižuje riziko defektů neurální trubice o 50 – 70 %. Jde zejména o tzv. spina bifida, při němž vzniká rozštěp páteře. Novorozenci se poté narodí s nepohyblivou dolní částí těla, neumí kontrolovat vyměšování a mají poruchy učení. Pak může nastat také anencefalie, při níž se vůbec nevyvíjí části mozku a lebky. V tomto případě se dítě většinou ani nenarodí, dochází k samovolnému potratu.
Jelikož mícha a mozek se vyvíjí v prvních týdnech těhotenství, je dobré kyselinu listovou užívat už v době, kdy se začínáte snažit o miminko.
Jaké množství je odpovídající?
Před otěhotněním je vhodné přijímat 400 μg denně. Toto množství splňuje jak zmiňovaný přípravek Kyselina listová Forte, tak Kyselina listová Super obohacená ještě o vitamíny B1, B2, B3, B4 a B6. Kobalamin B12 je obsažen v obou variantách přípravku.
V těhotenství by se dávka měla zvýšit na 600 μg denně a v některých případech může lékař doporučit ještě vyšší množství. To se týká především žen, které jsou obézní, užívají léky na epilepsii, nebo v jejichž rodině se defekt neurální trubice již objevil.
Lze přijímat kyselinu listovou i z potravy?
Ano, vyskytuje se ve fazolích, hrachu, listové zelenině, brokolici, chřestu, pomerančích, avokádu, játrech či droždí. Tepelnou úpravou se ovšem velká část kyseliny listové ztrácí, tělo z ní navíc dokáže zpracovat asi jen 50 %. Syntetická forma je přitom vstřebatelná 100%.
Napište komentář