Proměna koupelny v oázu klidu a relaxace! Jak ji správně vybavit?

Víte, že mít koupelnu jako součást vlastního bytu je pouze výsadou nové doby? Jak si tohoto privilegia co nejvíce vážit a koupelnu co nejvíce využít? Jste spíše technicky či esteticky založení? Při vybavování nové či renovaci staré koupelny využijte obě tyto schopnosti.

Znakem civilizované společnosti je její zájem o tělesnou hygienu. Očista je prováděna od historie až po moderní koupelny, některé věci se zásadně mění, některé naopak zůstávají. Ještě před sto lety se však koupelna v podobě samostatné místnosti, která je i interní součástí bytu, nacházela pouze u zlomku domácností. Jako koupelna sloužila kuchyně, ložnice či se společná koupelna nacházela na chodbě a byla užívána obyvateli více domácností dohromady. Dnes je něco takového již těžko představitelné a přesto neuplynula z hlediska historie tak dlouhá doba.

V dnešní době chceme mít koupelnu již nejen funkční, ale i esteticky přitažlivou a jsme do ní ochotni investovat nemálo finančních prostředků. Tato dříve podřadnější místnost získala nyní na své velké důležitosti. Mnozí lidé jsou ochotni kvůli zajištění kvalitní koupelny nejen vyměnit dosavadní umakartové jádro za zděné, ale dokonce i rozšířit její rozměry. Jedině tak do ní například umístí vanu pro dva apod. Nad tím by naši předkové pak jistě vrtěli hlavou a považovali by to za marnivý vrtoch.

Bez čeho se dobrá koupelna neobejde

Důležité jsou při zařizování nové nebo renovaci staré koupelny především její technické parametry, až za kterými následuje estetická stránka. Velmi klíčový a často zbytečně podceňovaný krok je pak výběr vhodné vodovodní baterie. K ní je praktické pořídit i perlátor, který zajistí úsporu dosavadní spotřeby vody.

Neméně zásadní je pak výběr sprchy, kdy se volba nesestává pouze z rozhodnutí mezi sprchou stojací či ruční, ale spočívá i ve zvolení odpovídající hadice, ideálně s nastavitelnými tryskami. Neméně důležité je pak rozhodnutí, zda si pořídit do koupelny pevnou zástěnu či shrnovací koupelnový závěs. Výhodou závěsu je, že se rychle vyčistí vypráním v pračce, koupelnové zástěně je třeba naopak věnovat péče více.

Ještě než přijde ke slovu estetická stránka, které se především ženy intenzivně věnují, je nezbytné se již od samého začátku vymezovat proti hlavnímu nepříteli koupelen, kterým je plíseň. Koupelna tak musí být nejen dobře odvětrávaná, ale i musí být pomyšlení na to, zda v ní není mnoho úzkých mezer apod., které budou vysychat pomalu a zavdají tak plísni možnost jejího vzniku. Plíseň se dá sice v dnešní době rychle zlikvidovat, ale není radno užívat příliš chemie a muset poté dýchat její výpary, zvláště v takové malé místnosti.

Úložné prostory jsou potřebné v každé místnosti

V každé místnosti v bytě je potřebné skladovat důležité pomůcky a užitné předměty, neméně tak i v koupelně. Existuje celá řada koupelnových skříněk, kdy je potřebné volit především podle jejich rozměrů, způsobu otevírání a až poté podle designu, i když je také rozhodně důležitý. I do malé koupelny lze umístit například rohovou skříňku, která dokonale vyplní tento jinak nevyužívaný prostor.

Napomohou také nejrůznější věšáky a poličky, jen je třeba pomýšlet na to, aby nebránily v běžných pohybech. Koupelna je svými malými prostory velmi atypická a při jejím zařizování tak musí být zohledňována ergonomická pravidla, aby se zabránilo vzniku nehod a úrazů. Zároveň je třeba i uvažovat, že při manipulaci s předměty v koupelně může mít člověk často mokré nebo dokonce i namydlené ruce.

Samostatnou kapitolou je pak otázka, kde jsou uloženy elektrické spotřebiče, protože ty z hlediska bezpečnosti samozřejmě nemohou přijít do kontaktu s vodou. Musíte myslet v první řadě na vaše děti, jejichž zvídavost a čilost často předčí veškerá možná očekávání. Z tohoto důvodu by měly být tyto předměty uloženy nejen na suché, ale i vysoko umístěné polici či skříňce, abyste jste si i vy mohli koupelny skutečně v poklidu užít.

Ušetřete čas nákupem online

Čas, kterého se v dnešní době nedostává každému, lze ušetřit nákupem online, například pořídit lze koupelnové vybavení z Möbelix.cz či z jiného velkého eshopu specializovaného na vybavení domácnosti. V případě, že se vám zboží nebude zamlouvat, lze jej bez problémů vrátit a je tak ušetřena víkendová cesta do přehlceného obchodního centra. Navíc máte-li při výběru prostřednictvím internetu k určitému zboží dotaz, můžete jej operativně zadat online, kdy vám bude rychle zodpovězen.

Není třeba tak volat na zákaznickou linku či posílat email s dotazem. V neposlední řadě si lze pro vybavování koupelny stáhnout i technický program, v němž si můžete předměty umístit a učinit testovací virtuální obhlídku. Je to krátká cesta jak dospět ke skutečně příjemně vybavené koupelně, z níž se budete jen těšit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*