Psycholog, psychoterapeut, či kouč – na koho se kdy se obrátit pro pomoc?

Oblasti psychologie, psychoterapie a life koučinku jsou si velmi blízké a v mnohém se překrývají. Obyčejný člověk má proto často problém se v nich vyznat a správně zvolit odborníka – psychologa, psychoterapeuta, či kouče – který mu nejlépe pomůže řešit jeho problémy.

Ve skutečnosti, většina lidí, kteří na internetu hledaji psychologa má vlastně zájem o psychoterapii, či koučování.

Pokud bych to měl shrnout do několika málo vět, tak psychologie usiluje o popis duševního dění, jeho vysvětlení a jeho ovlivňování, psychoterapie a poradenství se zaměřují na praktické aspekty pomoci vedoucí ke zlepšení stavu klienta a k vyřešení jeho individuálních, vztahových i jiných psychických potíží. Life koučování (či koučink nebo koučing) se specializuje na rozvoj dovedností, kompetencí, které vám pomohou řídit a určovat svůj životní směr. Koučování nicméně není psychoterapie. Smyslem koučování není léčba, odstraňování nedostatků nebo skrytých příčin.

Jak je asi z výše uvedeného patrné, psychoterapie a life koučování tvoří dohromady jeden celek. Psychoterapie se zaměřuje na to, co nefunguje a snaží se napomáhat změně. Life koučink se zaměřuje na to, co funguje a snaží se tyto kompetence dál rozvíjet.

I když se koučink vůči psychoterapii a psychologii vymezuje a striktně se zaměřuje jen na funkční rozvoj, dobrý psychoterapeut musí umět bezvadně pokrýt obě oblasti – jak změnu, tak rozvoj.

Pokud máte osobní, či vztahový problém, procházíte krizí a hledáte pomoc, nebo chcete třeba rozvinout své komunikační dovednosti, najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem … pak se zkuste podívat na www.psychoterapie-brno.cz. Najdete tam mimo jiné i více informací o rozdílu mezi psychologií, psychoterapií, poradenstvím a koučinkem.

A pokud pomoc aktuálně nepotřebujete a jen se zajímáte o psychologii, terapii či koučink, v sekci „zajímavosti“ navíc naleznete řadu odkazů na články z oblasti psychologie a psychoterapie.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*