S plenkami či bez?

Určitě jste už slyšeli o rodičích, kteří se rozhodli, že jejich dítko prostě plenky nepotřebuje a nikdy potřebovat nebude. Že je to možné i bez plenek už odmalička. Názory se různí. Co vy na to?
Základy bezplenkové metody vycházejí z tradičních kultur Afriky a Asie.Matky nosí své děti v šátku a v případě potřeby je vytáhnou a nechají je vyčurat na zem. Je prostě jen důležité být citliví na signály dítěte, jako náhlé ztichnutí, nebo naopak zrychlené pohyby, otřepání se, či přestávka v kojení.

Bez plenek to nejde

Mít tak na to čas, povzdychne si asi většina z vás. Copak zastánci bezplenkové metody nemají nic jiného na práci, než sedět u dítěte a čekat na jeho signály? Dají se opravdu tak rychle a jasně rozpoznat? Pro většinu z vás je tato varianta nepředstavitelná, a tak většina rodičů nadále blahořečí plenkám. Zvláště když existují plenky jednorázové, takže dítě v nich nemusí setrvávat dlouho po vykonání potřeby a kromě menší časové náročnosti plenky přinášejí spoustu dalších praktických výhod…

Bez plenek to jde

Zastánci takzvané bezplenkové komunikační metody mají ovšem jasno. Vnímavá matka přece dokáže vycítit a vypozorovat signály svého dítěte, že se blíží vykonání některé potřeby. Takže stejně, jako pozná, že dítě chce nakojit, identifikuje, kdy jde o potřebu se vyprázdnit. Dítě si prý už v novorozeneckém věku uvědomuje ovládání svěračů, takže vám pár sekund potřebných k doběhnutí s miminkem na toaletu či přisunutí nočníku v pohodě zvládne. Některé maminky prý dokonce zvládají bezplenkovou komunikaci se svým dítětem bezmyšlenkovitě a intuitivně, že ani nepotřebují jasné signály. Dítěti to navíc pomáhá psychicky, protože je mnohem těsněji spjato s matkou. Zastánci této metody navíc považují používání plenek za nehygienické, protože dítě, které používá plenku, musí po vykonání potřeby ležet ve vlastních výkalech a nemůže se cítit dobře. Vykonávat potřebu vleže navíc není pro dítě moc vhodné a zhoršuje problémy s kolikami a infekcemi. A jako bonus dodávají příznivci nenošení plenek přínos k ochraně životního prostředí díky menšímu množství miminkovského odpadu.
A jakou variantu preferujete vy?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*