Syndrom dráždivého tračníku jako ženská populační nemoc?

Abdominal pain, female person with stomach problem, white background. Woman in white lingerie, medical advertising or concept

Z celkového počtu populace trpící obtížemi provázející syndrom dráždivého tračníku, jsou to právě ženy, které jsou IBS zasaženy nejčastěji – příznaky trpí až 30% z nich. Jaká je příčina tak neslavné nadvlády ženského pokolení u této střevní poruchy? Čemu dámy při IBS čelí?

Společnost klade na ženy určitá očekávání – mají být něžné, krásně vonět a vypadat. Podvědomě si pak ale samotné dámy nastaví vůči svému tělu a jeho běžným funkcím nezdravé zábrany. Trápí-li ženu např. nadýmání a větry, bude je zadržovat jak nejdéle to bude možné a dokud nebude úplně sama. Představa, že by se nepodařilo větry udržet, je pro většinu žen vrcholem trapné situace. A to ani nemluvíme o nenadálém průjmu a potřebě rychle utéct.

Je jasné, že ve společnosti více lidí nebo třeba na pracovní poradě není u nikoho úplně vhodné, aby si jen tak ulevil. Věděli jste ale, že pro ženy je stud provázející potíže se střevy tak zásadní, že z každých deseti v průměru dvě ženy odmítnout mít s partnerem sex jen kvůli obavě z nečekané flatulence? Podle průzkumu anglického serveru Healthista, který proběhl v roce 2019, se z více jak patnácti set dotazovaných žen, 41% z nich přiznalo, že již léta trpí příznaky IBS, ale nikdy nebyly oficiálně diagnostikovány, neboť se styděly s lékařem o svých opakujících se střevních problémech hovořit. 7% žen trvá rok než jsou schopny o takových obtížích mluvit dokonce i jen se svým partnerem.

Důvod, proč IBS postihuje nejčastěji ženy, není zcela objasněn. Na vině je však dost možná fakt, že jejich těla procházejí přirozeně většími hormonálními výkyvy – většina pacientek skutečně potvrdila, že v období menstruace jsou jejich obtíže nejhorší. Vaše prostředí, emoční stav a dlouhodobý stres, kdy plníte několik rolí najednou mohou také ovlivnit citlivost vašich nervů, zvláště v oblasti zažívací trubice, což má následně významný dopad na fungování střev. Pacientka se tak dostává do začarovaného kruhu stres-střevní obtíže-stud-odcizení-stres. V konkrétních číslech to pak vypadá následovně:

  • 22% trpí úzkostmi a depresí kvůli opakujícím se problémům se střevy
  • 23% žen si koupí o číslo větší oblečení jen aby se jim podařilo schovat nafouknuté břicho
  • 20% žen se nešlo bavit ven s přáteli proto, že se cítili příliš nadmutě nebo se obávali nenadálého průjmu

Mnoho dam totiž trpí představou, že jim není pomoci, že na řešení jejich symptomů nic nezabere a tak jen léta tiše trpí. Nezoufejte si však! Je hned několik způsobů jak s příznaky IBS zatočit.

  1. Starejte se správně o vaše střeva – vyhněte se přemíře alkoholu a kávy. Občas si zacvičte a z jídelníčku vypusťte hotová jídla a perlivé limonády. Pomozte vašemu střevu odstranit toxiny. Zvláště trápí-li vás průjmy, využíjte adsorbčních účinků zdravotního prostředku Enterosgel, který přesně takové vlastnosti má. Navíc je k vašemu zažívání šetrný, lze jej užívat např. i v těhotenství, dále neobsahuje žádná aditiva a je založen na přírodní bázi.

Díky praktickému balení v sáčcích si jej navíc budete moci vzít diskrétně kamkoliv s sebou. Tento český produkt je běžně dostupný v lékárnách.

  1. Vystupte z tichého davu – mluvte se svým lékařem. Ten dokáže pomocí testu např. určit, zda nejste na nějakou potravinu alergičtí a díky důkladné přímé anamnéze pak i vyloučit ostatní nemoci a poruchy zažívacího traktu. Při potvrzení IBS se může následně opravdu soustředit na řešení spojených symptomů a nejvhodnější kúru.
  2. Vyzkoušejte hypnoterapii – v roce 2003 potvrdili lékaři z Manchesteru, že tento druh terapie má zlepšující účinky na kvalitu života pacientů s IBS, jejich symptomy i snížení stavů úzkosti u více jak 70% z nich

ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek – perorální suspenze k symptomatické léčbě akutních průjmových onemocnění a chronického průjmů asociovaného se syndromem dráždivého střeva (IBS). Před použitím doporučujeme konzultace s vaším lékařem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*