Před začátkem cvičení (či jakékoli jiné pohybové aktivity) bych za samozřejmost považoval návštěvu lékaře, a to i v případě, že se cítíte zdrávi. Cvičení totiž klade zvýšené nároky na Váš organismus a nesmíte nic podcenit.
Po návštěvě lékaře je nutné alespoň v začátcích využít služby odborníka, který dokáže vypracovat optimální cvičební plán na míru pro Vaše tělo. Doporučuji osobního trenéra nejlépe s I. trenérskou třídou. Nebojte se žádat doklad o vzdělání a délce praxe, jde přece o Vaše zdraví. Znám velmi mnoho vynikajících trenérů, ale bohužel ve fi tku potkávám i takové, kteří svým klientům nevědomě ubližují. Pro ilustraci jeden krátký příběh. Koncem minulého roku mě jedna zavedená trenérka doslova šokovala svou žádostí o vysvětlení základní anatomie. Podobný trenér svým klientům neradí dobře. Je mi jich pak velmi líto, neboť platí nemalé peníze a potom se dostanou do rukou takového odborníka! Máme tedy vybraného odborníka, který nás provede začátkem cvičení, naučí nás techniku cviků, dýchání a sestaví úvodní cvičební a stravovací program.
Musíte být trpěliví, výsledky se dostaví asi za měsíc pravidelného cvičení. Uvidíte první změny na Vaší postavě a budete se lépe cítit. Když vydržíte dalších několik měsíců, výsledky se znásobí. Vaše snaha bude odměněna. Zpozorujete nejen viditelnou proměnu vašeho těla, ale zaznamenáte také fyzickou a psychickou pohodu. Když takto svůj organismus nastartujete, máte vyhráno! V případě, že pak vynecháte na několik dnů či týdnů pravidelné cvičení, zaregistrujete velký rozdíl, a to nejen vizuální, ale především psychosomatický. Už nebudete mít tolik energie, bude se ve vás kumulovat stres a soubor těchto faktorů způsobí Váš návrat do wellness centra. Nebojte se tedy začít s pravidelným cvičením, uvidíte, že stojí za tu námahu.
Jak správně začít se cvičením
Ještě před tím než začneme cvičit, si řekneme jak se vlastně vhodně oblékat při cvičení. Volíme volné oblečení např. triko s dlouhým rukávem, abychom chránili ramenní a loketní kloub proti prochladnutí. To samé bude platit pro klouby kolení, takže si vezmeme raději delší kalhoty. Volíme pevnou obuv, nejlépe sportovní. Před každým cvičením se vždy rozehřejeme a před kožkou pohybovou aktivitou provedeme příslušný strečink. Tento strečink je sestaven podle diagnostiky. Tuto diagnostiku provádí školený instruktor fitness. Doporučujeme také doplněk stravy L-Carnitin 150 000, který podpoří vaši snahu ve cvičení. A můžete zkusit i nějaké stimulanty, např. Piperin.
Jak by tedy měla tato diagnostika probíhat?
Diagnostikou rozumíme zjištění stavu svalového aparátu a na něm závislého kosterního aparátu. Svalový aparát rozdělujeme na svalové skupiny a ty pak na jednotlivé svaly. Zde máme svaly ochablé a zkrácené. Trenér provede diagnostické cviky na zkrácené a poté na ochablé svaly. U zkrácených svalů se hodnotí rozsahy v kloubech a u ochablých svalů se hodnotí schopnost jejich zapojení no pohybů.
Když už cvičíte, doporučila bych ještě kvalitní proteiny, já používám I Love BIO Protein a musím říct, že super