Vánoční koledy a tradice

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční výzdoba inspirace je všude kolem nás. Stejně tak k nim patří i vánoční koledy. Ať už doma u stromečku zpíváte: Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Nesem vám noviny nebo Narodil se Kristus Pán, vánoční náladu vám určitě pozvednou. Kdo si dneska nechá ujít Vánoční svátky za doprovodu koled, o hodně přichází. Tyto písně u většiny z nás prostě nesmí o vánočních svátcích chybět, protože k tomuto krásnému období zcela nezaměnitelně patří. Většinou je zpíváme v rodinném kruhu a rozproudíme tím harmonickou atmosféru. Tyto písně zní na vánočních mších v akustickém kostele, nebo na pódiu na vánočních trzích. Jako vánoční koledy jsou dnes označovány všechny písně, které mají vánoční motiv. Dříve, kdy se ještě více uctívaly křesťanské svátky, tradovaly se písně především s motivem zrození Spasitele, tedy malého Ježíška. V dnešní době se zpívají i koledy, které s náboženstvím vůbec nesouvisí.

Historie koled

Koledy, latinsky calendale, vznikly ještě mnohem dříve, před příchodem křesťanství. Lidé je zpívali při oslavách zimního slunovratu, aby jim přinesly blahobyt a mnoho štěstí v příštím roce. První koleda vznikla ve 13. století a za jejího autora je považován svatý František z Asisi. Křesťané zpívali své koledy nejen na Vánoce, na Hromnice, na Tři krále, na Svatého Štěpána i na Nový rok, ale také i velikonoční koledy o Velikonočních svátcích. Ve středověku obcházeli za doprovodu koled malí koledníci od domu k domu, aby si vyprosili nějakou výslužku. Koledy se dnes považují spíše za písně zpívané o Vánocích. Přibylo mnoho nových, moderních vánočních písní, které už nemají co dočinění s křesťanskými písněmi. Staré i nové písně jsou často ve zpěvnících a obojí jsou velice oblíbené. Hrají se často na benefičních koncertech, vánočních trzích i v obchodních domech. Jednou z nejznámějších koled, která vznikla v Německu počátkem 19. století, je Tichá noc.

Vánoční přípravy, osvětlení a dekorace

K Vánocům neodmyslitelně patří ta pravá vánoční atmosféra plná vůně jehličí, voňavého cukroví a především také vánoční osvětlení a dekorace. Bez nádherně vyzdobených obchodních domů, městských ulic, náměstí, vánočních trhů a všech domácností si dnešní Vánoční svátky ani neumíme ani představit. Podívejte se tedy včas, zda vám doma nic nechybí, jste dostatečně zásobeni vánočními ozdobami kvalitním vánočním osvětlením. K dispozici je velké množství světel, vánočních rampouchů, hvězd, LED osvětlení a světelných řetězů v různém provedení. Záleží jen na vás, zda preferujete decentní jednobarevné vánoční dekorace, nebo chcete mít svůj domov v pestrých barvách, nebo kompletně nasvícený dům. Každý si dnes vybere vánoční dekorace, ozdoby a krásné vánoční osvětlení přesně podle svého vkusu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*