Vybírejte šaty podle společenské etikety

Jaké plesové šaty jsou vhodné na společenskou událost a kdy už se dopouštíte společenského prohřešku?

Samozřejmě pokud si místo krinolínové sukně vezmete na ples overal, nikdo vás z něj nevykáže. V současné době již nejsou pravidla společenského oblékání tak přísné jako kdysi, ale stále existují. Zápěstí bez hodinek a silonky na nohách zůstávají jako společenské minimum. V čem tedy na ples.

Délka je důležitá

Správný model na ples si dlouho vystačil jen s jednoduchým pravidlem, když si muž obleče smoking, je žena povinna vzít velké večerní. Dnes už jsou šaty až na zem jen jednou z možností. Každopádně by měly šaty dosahovat minimálně tříčtvrteční délky, ale nikdy ne kratší nad kolena. Vždy také záleží na tom, o jakou společenskou událost se jedná. Pokud nechcete hřešit proti etiketě, neoblékejte se více jak o úroveň lépe, než je standardní pro danou akci.

Černé nebo bílá

Stále platí, že nejčastější forma dress codu je černá barva. Ta platí zejména pro pánský smoking. Na dámských šatech se mohou objevit barvy i decentní květinové vzory. Skvěle vypadají červené šaty, i když ne vždy se pro formální událost hodí. Červené šaty z šifonu nebo organzy působí velmi decentně.

Výsledný dojem stojí a padá s volbou správné podprsenky. Rozhodně zauvažujte o šatech s všitou podprsenkou. Dodatečně vám ji všije švadlena, jestliže to střih a materiál dovolí. Co se rozhodně neodpouští, jsou špatné materiály. Bavlna a nylon by se na společenské události objevit neměly. Při výběru je důležité myslet na dekolt, ale i na pas.

Tradičně nejhonosněji se lidé oblékají na nejvýznamnější společenské události, jako je např. pražský Ples v Opeře. Dříve se nosily hlavně krinolínové sukně a upnutý korzet. To už je dnes ale pasé. Určitě si však na takovouto akci můžete vzít bohatou sukni a zajímavý top. Povolen je i kašmírový svetr.

O etiketě oblékání se můžete dočíst v mnoha tištěným příručkách nebo se informace dočíst na internetu. Až budete vědět, jaké večerní šaty se na danou společenskou událost hodí, můžete začít hledat v některém z internetových butiků, který nabízí dostatečný výběr a kvalitní provedení s příjemnými cenami.

1 Comment

  1. Super, každá žena (i muž), co se zajímá o módu by měli společenskou etiketu znát, když jdete na ples, jde to vidět na první pohled, kdo módě rozumí a ví, a kdo ne.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*