Jsem těhotná

Zatímco vy můžete trpět nevolnostmi už od druhého týdne těhotenství, vaše kamarádka nemusí o svém těhotenství vědět třeba až do třetího měsíce, protože probíhá zcela bez komplikací. Když už se ale přesvědčíte, že jste těhotná, měla byste si navyknout na nový životní styl a dodržovat zásady, které přispějí k narození zdravého miminka.
Na počátku těhotenství je potřeba nechat si ho potvrdit ultrazvukem. I kdybyste si dělala třeba tři těhotenské testy, a všechny vyšly pozitivně, stejně musíte co nejdříve navštívit gynekologa. Ten vám následně provede povinná vyšetření, jako jsou krevní testy na HIV a AIDS, žloutenku typu B, syfilis, test na krevní obraz, skupinu a protilátky. Zhruba do 12. až 16. týdne se provádí vstupní vnitřní vyšetření a vyšetření cytologie děložního čípku.

Čemu se vyhnout…

Těhotenství s sebou přináší jistá omezení, s kterými byste se prostě měla smířit. Jestliže jste až do teď byla zvyklá pravidelně pít alkohol, vykouřit denně několik cigaret a jíst tučná jídla, je opravdu nejvyšší čas s tím skončit, jinak ohrožujete zdraví svého dítěte. Všechny tyto faktory zvyšují riziko spontánního potratu, mimoděložního těhotenství, předčasného porodu či nízké porodní váhy.
Pozor si dejte i na volně prodejné léky, které mohou mít negativní vliv na vývoj zárodku. O jejich užívání se vždy poraďte s lékařem. Během těhotenství, zvláště na jeho počátku, se vyhněte rentgenovému záření. Omezte také kontakt s chemickými látkami, jako jsou barvy, laky, čisticí prostředky a pesticidy. Nedoporučuje se saunování ani koupel v horké vodě-například whirpoolu, protože jste teď náchylnější k různým vaginálním infekcím.
Jestli máte náročné povolání, při němž je běžné velké pracovní nasazení, stres, zátěž, nebo i dlouhé dojíždění, informujte o tom svého lékaře. Ten vám může potvrdit už na samém začátku těhotenství pracovní neschopnost, většinou z důvodu rizikového těhotenství.

TIP: doporučujeme v těhotenství používat probiotika pro těhotné ženy

…a u čeho můžete zůstat

Jestli jste milovnice kávy a nedokážete si představit den alespoň bez jednoho šálku, nevadí. Malé množství kávy, stejně jako čaje a kofeinových nápojů nemá na průběh těhotenství zásadní vliv. Pro zdraví plodu není nebezpečné, ani pokud si výjimečně dopřejete skleničku vína či sektu. (Tvrdému alkoholu se ale vyhněte úplně!).
Jste zvyklá pravidelně se hýbat? Skvělé, rozhodně s tím nepřestávejte ani v průběhu těhotenství. Dbejte jen na přiměřenou zátěž a dostatečně odpočívejte – dopřejte si třeba těhotenskou masáž, která krásně uvolní napjaté svaly a může vám pomoci od bolesti zad a kloubů. Ideálním druhem sportu pro těhotné ženy je plavání, chůze, jóga, cvičení na balonech a cviky na posílení pánevního dna.

Jak na nevolnosti?

Zvracení, bolesti břicha a nepříjemný pocit nevolnosti bohužel doprovází během těhotenství mnoho žen. Lékař vám může předepsat čípky, které tyto nevolnosti potlačují. Úlevu by vám mělo poskytnout cucání zázvorových pastilek nebo lízátek. V případě zvracení jezte po malých dávkách častěji za den – hlavně suchary, starší pečivo a piškoty, a především dostatečně pijte, abyste předešla dehydrataci organismu.
Snažte se přijímat dostatečně vitamínů v potravě, konzumujte libové maso, zeleninu a ovoce. I přes možné potíže a komplikace se pokuste myslet pozitivně, těšte se na miminko a užívejte si své krásné a výjimečné období!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*